Судећи
по порукама упућеним у кампањи за локалне изборе у Улацињу и Беранама,
власт у Подгорици не одустаје од политике агресивног изазивања подјела у
Црној Гори, али ни од конфронтације са Русијом.
„Црна Гора је показала храброст да се одупре великој сили која је била озбиљно насрнула са намјером да нам одузме право да управљамо нашом будућношћу. Ово нијесу резултати које треба прећуткивати, зато треба да будемо поносни“, само је једна од порука предсједника ДПС-а.
Ако се остави по страни анализа колико овакве поруке црногорских властодржаца заиста тангирају Москву, оно што би нарочито требало да забрине црногорске грађане свакако јесте све израженији континуитет политике ширења међуљудске и међуетничке нетрпељивости од стране власти, као и перманентни прогон и обрачун са наводним „издајницима“ у Црној Гори, о чему сликовито говоре неке од изјава првог човјека ДПС-а.
„Ми немамо опозицију власти, него држави Црној
Гори. Спрјечавали смо паликуће у нашем дворишту да нам кућу не изгоре“,
рекао је, између осталог, Ђукановић говорећи о црногорској опозицији
у Беранама.
„Несрећни Алекса, ти си један издајник јер се тако зове човјек који отворено ради против своје државе. Несрећни Алекса, ти си четничина која је била у врху партије која је формирала Седми батаљон са циљем да хапси младост Црне Горе и да пуца на људе друге националности у Црној Гори 1999. године“, поручио је Ђукановић Бечићу из Улциња.
Имајући у виду да је Бечић те 1999. године имао свега 12 година, те да је стога смијешно и помислити да је у том периоду могао бити протагониста политичке сцене, посве је јасно да је једина намјера у овом случају само додатно подгријавање међуетничких и међунационалних тензија, нарочито ако се зна да је поменута изјава изречена у Улцињу, у којем већински живи становништво албанске националности.
„Стиче се утисак да је кроз ДПС васкрсла средњовјековна инквизиција, гдје је шеф владајуће партије себе ставио у функцију громког пропагатора бизарне акције новог ’лова на вјештице‘. Фрапантно је да је та обијесна реторика предсједника ДПС-а у дијаметралној супротности с његовом прокламацијом да има ’јасну визију слободне европске Црне Горе‘“, примјећује Грубач.
„Јавност, из ријечи које је изрекао у Беранама
и Улцињу, само може закључити да Ђукановић има савршено јасну визију
’неопходности грађанског рата‘, који би могао бити шлаг на торти његове
владавине, а чији је пут досад препознат као упорно и доследно економско
уништавање Црне Горе. Ипак, надајмо се да Црна Гора није стварана кроз
историју да би је некакав Нерон овог времена, послије темељног
економског уништења, из забаве спржио каквим грађанским ратом“, каже наш
саговорник.
„Ако се деси да на овакво нецивилизовано политичко понашање, демонстрирано у Беранама и Улцињу, не реагују иностране дипломате у Подгорици, тада се може довољно тачно закључити да за жељом тоталног распада Црне Горе, кроз сиромаштво, економски крах, прогоне и евентуалне грађанске ратове, стоје и одређени кругови са Запада.
У том случају, западне дипломате и политичаре не треба да чуди ако се у Црној Гори, због неконструктивног понашања Запада, свом силином разгори антизападно расположење грађана, што би било логично, природно и закономјерно“, закључује Грубач.
Локални избори у Улцињу и Беранама се одржавају данас, а бирачка места биће отворена до 20 сати.
No comments:
Post a Comment